Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rasy psů

6. 7. 2007

Čau - čau

Původ: Velmi staré plemeno, jehož počátky sahají, jak o tom svědčí nálezy starých hliněných figurek, do doby před naším letopočtem. S největší pravděpodobností pochází z Číny, z oblasti Mandžuska. Do Evropy se dostal v roce 1887 a brzy se z něj stal módní pes. Již v roce 1895 byl v Anglii založen klub chovatelů tohoto plemene.

Čau - čau - Autor:Martin Smrček

Popis: Středně velký, kompaktní pes lvího vzhledu. Hlava plochá, široká, bez výrazného stopu. Modrý jazyk! Uši malé, silné, mírně nakloněné dopředu. Menší oči mandlového tvaru. Krk silný, hrudník široký hluboký a široký. Krátký, rovný a silný hřbet. Končetiny rovné a svalnaté, hlezna jen velmi málo zaúhlená. Typický chůdovitý pohyb. Ocas vysoko nasazený, nesený přes hřbet. Srst je u dlouhosrsté variety velmi bohatá a hustá, kolem krku tvoří hřívu, bohatá je i na stehnech. Krátkosrstá varianta se vyznačuje bohatou, hustou, na omak "plyšovou" srstí. Zbarvení: Červené, černé, modré nebo skořicové, krémové nebo bílé. Může být stínované, ale nikoli skvrnité.

Charakteristika: Velice svérázná, "orientální" povaha. Samotářského založení, introvert, krajně nedůvěřivý k cizím lidem. I v rodině si většinou sám vybere jednoho člověka, na kterém visí a jemuž je zcela oddán. Navzdory vzhledu plyšového medvídka to není žádný mazlíček pro děti, ale hrdý, důstojný, uzavřený pes.

Užití: Kdysi všestranně použitelný pes (k lovu, k tahu), již déle než jedno století však je chován pouze jako originální společník.

Výskyt: Dlouhosrstá varianta patří u nás i ve světě k běžně chovaným, i když ne masově rozšířeným plemenům. Krátkosrstý čau je nesmírně vzácný a stojí na pokraji vyhynutí.

Zvláštní nároky: Atraktivní srst je pochopitelně dosti náročná na údržbu. Plemeno navíc díky ní i zkrácené čenichové partii špatně snáší vyšší teploty a je náchylné k přehřátí. Také v chovu se vzhledem k přešlechtěnosti mnohých jedinců často vyskytují komplikace.

Možná záměna: S eurasierem, který je na první pohled lehčí, má méně bohatou srst, je vyšší.

zdroj

Bavorský (horský) barvář

12.5.2007 09:53 | Sat | Rasy psů

Bavorský (horský) barvář

Původ: Podstatně lehčí a menší varieta hannoverského barváře, vyšlechtěná z něj v druhé polovině minulého století v Bavorských Alpách křížením s dnes už neexistujícími německými brakýři. Cílem bylo vytvořit psa, který by se dokázal rychle pohybovat i v těžko prostupném horském terénu.

Bavorský barvář - Autor:Martin Smrček

Popis: Středně velký, lehký a svalnatý pes. Hlava nepříliš těžká, dosti široká, s nepříliš dlouhým čenichem. Oči tmavě hnědé i světlejší, kulaté. Uši delší, těžké, vysoko a zeširoka nasazené, dole zaoblené. Krk středně dlouhý, silný, suchý. Tělo s delším pevným hřbetem, hlubokým a dlouhým, ale nepříliš širokým hrudníkem a mírně vtaženým břichem. Končetiny dlouhé, rovné a svalnaté, ne však s těžkými kostmi. Ocas středně dlouhý, dosahující ke kolenům, štíhlý, nesený vodorovně nebo svisle. Srst hustá, přiléhající, spíše drsná, nepříliš lesklá. Zbarvení: tmavě červená, jelení červená, červeno-žlutá, červeno-hnědá, šedo-červená, okrově žlutá. Prokvétající černá barva může být na čenichu, uších, na hřbetě a na ocase.

Charakteristika: Pohyblivý, rychlý a hbitý, zároveň však také vytrvalý lovecký pes s jemným nosem a velkou chutí do práce. Povahou milý, přívětivý i k dětem, velmi oddaný svému pánu.

Užití: Lovecký pes - barvář, dobře se uplatňující zvláště v náročném horském terénu.

Výskyt: Jeho chov se omezuje na myslivecké kruhy, i zde je však spíše výjimečný.

Možná záměna: S hannoverským barvářem, který je výrazně větší, těžší a mohutnější.

Baset

12.5.2007 09:52 | Sat | Rasy psů

Baset

Původ: Již od 13. - 14. století se v Anglii i ve Francii začali chovat těžší nízkonozí psi, určení k pronásledování zvěře v těžko prostupném terénu, kteří měli být tak pomalí, aby jim lovci stačili. Dnešní mohutní a těžcí baseti jsou ovšem výsledkem úsilí britských chovatelů, které nemělo s užitkovostí nic společného a jež se datuje od poloviny minulého století. Mimo jiné svědčí o významném vlivu bladhaunda.

Baset - Autor:Martin Smrček

Popis: Nízkonohý, ale velmi statný a mohutný pes dlouhého tělesného rámce. Hlava velká a klenutá, s výrazným týlním hrbolem a množstvím vrásek, které jí dodávají typický melancholický výraz. Převislé horní pysky. Uši nízko zavěšené, velmi dlouhé ( alespoň po špičku čenichu), sametové. Krk svalnatý, delší, s výrazným lalokem. Končetiny krátké, neohnuté, silné, hrudní s mírně vbočeným zápěstím, s masivními tlapami. Tělo dlouhé, hrudník ne přehnaně hluboký, hřbet široký a rovný. Ocas delší, u kořene silný, postupně se zužující, v pohybu šavlovitě nesený. Srst hladká, hustá, ale ne jemná. Zbarvení: většinou trojbarevné ( bílo - černo - tříslové) nebo dvojbarevné, připouští se však i všechny ostatní barvy vyskytující se u honičů.

Charakteristika: Velmi klidný, až flegmatickým dojmem působící pes se zvučným, melodickým štěkotem. Většinou mírný, přátelský, ale značně svéhlavý a jevící zřetelnou nechuť k absolutní poslušnosti.

Zvláštní nároky: Vyžaduje tolerantní přístup a hodně trpělivosti při výchově. V bytě dost sliní a má sklony k tloustnutí. Poměrně časté zdravotní problémy (páteř, klouby, oční víčka).

Užití: Lovecký pes - barvář. Dnes držen převážně už jen jako originální společník.

Výskyt: Módní, a tudíž široce rozšířený pes.

Možná záměna: S vzácným artézsko-normandským basetem, proti němuž je však výrazně mohutnější a těžší.

zdroj

Aljašský malamut

12.5.2007 09:51 | Sat | Rasy psů

Aljašský malamut

Původ: Předkové byli psi eskymáckého kmene Malemutů ze severozápadní části Aljašky. Eskymáci je užívali coby tažné psy, lovce i hlídače. Při osidlování Aljašky je k přepravě lidí i nákladů využívali i evropští přistěhovalci.

Aljašský malamut - Autor:Martin Smrček

Popis: Velký, mohutný, kvadratický pes s těžkými kostmi. Široká hlava s masivním čenichem a mandlovýma očima. Uši vzpřímené, trojúhelníkové, vzhledem k hlavě se zdají malé. Tělo kompaktní, s hlubokým hrudníkem. Končetiny silné a dobře osvalené. Ocas huňatý a mírně zatočený, nesený v rovině hřbetu nebo nad ní. Srst se skládá z husté a mastné podsady a hrubé a silné srsti krycí. Zbarvení: různé odstíny šedé až k černé s charakteristickou světlou maskou v obličeji a s bílou barvou na spodních částech těla, včetně končetin.

Charakteristika: Klidný a k lidem přátelský pes, majiteli i jeho rodině je velmi oddaný. Někdy poněkud tvrdohlavý. Ve vztahu ke psům se mohou vyskytnout problémy.

Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu a vhodné zaměstnání. Hodí se jen pro fyzicky zdatné kynology.

Užití: Saňový pes, který vyniká spíše vytrvalostí než rychlostí a proto se hodí především na delší tratě. Dobrý společník pro sportovně založené lidi - turisty, vodáky, cyklisty, rekreační běžce. Nehodí se k běžnému služebnímu výcviku ani ke hlídání.

Výskyt: U nás běžný, k čemuž přispěla i vlna obliby o severská plemena, která u nás před nedávnem proběhla.

Možná záměna: Se sibiřským hasky, jenž je však menší a jemnější.

Afgánský chrt

12.5.2007 09:50 | Sat | Rasy psů

Afgánský chrt

Původ: Předchůdci afgánského chrta byli chrtovití psi afgánských pastevců, kteří se na území dnešního Afgánistánu vyskytovali již v prvním tisíciletí našeho letopočtu. Ve své domovině jsou používáni k lovu antilop a gazel až do dnešních dnů. Moderní afgánský chrt je ovšem produktem chovatelského umění britských chovatelů a délkou srsti i celkovou ušlechtilostí se od svých předků výrazně odlišuje.

Afgánský chrt - Autor:Martin Smrček

Popis: Velký, harmonický a elegantní pes čtvercového formátu. Dlouhá hlava včetně čenichové partie. Oči trojúhelníkové a mírně zešikmené, uši nízko zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Končetiny dlouhé, rovné a silné. Hřbet rovný, hrudník dosti hluboký. Ocas nízko nasazený a stočený do kroužku, ne příliš bohatě osrstěný. Srst velmi dlouhá a jemná, na hřbetě kratší (tzv. sedlo) a zcela krátká na obličeji. Zbarvení: všechny barvy jsou přípustné.

Charakteristika: Typická chrtí povaha - hrdý, důstojný, nejen k cizím lidem, ale i k vlastní rodině poněkud rezervovaný. Vyžaduje vlídný a citlivý přístup, velkou osobní svobodu a hodně pohybu.

Využití: Původně lovecký, dnes společenský a sportovní pes, který se dobře uplatní na dostihové dráze.

Zvláštní nároky: Velmi náročný na pohyb, na péči o srst i na výchovu. Jen málokdo si troufne pouštět afgánského chrta "na volno".

Výskyt: Jak u nás, tak ve světě patří k nejznámějším a také nejrozšířenějším plemenům chrtů.

Možná záměna: Nepravděpodobná, v délce srsti mu žádný chrt nemůže konkurovat.

Bígl(Beagel)

13.1.2007 15:31 | Sisi | Rasy psů

Bígl


Bígl - Autor:Martin Smrček

Popis: Malý kompaktní pes působící dojmem síly. Hlava přiměřeně velká a silná, bez vrásek a s dobře vyznačeným stopem. Oči tmavě až oříškově hnědé, větší, daleko od sebe položené, s milým výrazem. Krk delší, klenutý, s volnou kůží na hrdle. Tělo s krátkým rovným hřbetem a hrudníkem sahajícím po lokty. Končetiny rovné, svalnaté, s pevnými, uzavřenými tlapkami. Ocas silný, středně dlouhý, vysoko nasazený a při vzrušení nesený vzhůru. Srst krátká, hustá.

Zbarvení: nejčastěji trikolorní, přípustné jsou však všechny barvy uznávané u honičů, kromě játrové.

Charakteristika: Živý a pohyblivý, nikoliv však nadmíru temperamentní pes. Je mimořádně snášenlivý vůči lidem i ostatním psům, protože byl odjakživa držen ve velkých smečkách. Přátelský, milý a nenáročný.

Zvláštní nároky: Bígl potřebuje hodně pohybu, pokud však narazí na stopu, bývá problém ho odvolat a nezřídka mizí na celé hodiny. Vyžaduje proto od útlého mládí důslednou výchovu v přivolání. Má sklon k tloustnutí.

Užití: Lovecký pes, používaný dříve hlavně při štvanicích na králíky a zajíce. Dnes všestranný pomocník myslivců, oblíbený však více jako pes rodinný.

Výskyt: V Evropě i v USA velmi oblíbený společenský pes, který se rychle šíří i u nás.

Možná záměna: Všichni podobní honiči jsou větší a podstatně vzácnější, baset má krátké končetiny, delší uši, je delší a mohutnější.

Chodský pes

13.1.2007 11:59 | Sisi | Rasy psů

Chodský pes - Autor:Martin Smrček

Popis: Středně velký dlouhosrstý ovčák. Hlava s plochou lebkou, s čenichem o něco kratším než mozkovna a vyznačeným stopem. Oči středně velké, mandlové, tmavohnědé. Uši krátké, vysoko nasazené, vzpřímené, kryté delší hustou srstí. Krk ladně nesený, pružný. Tělo obdélníkového rámce, s oválným, k loktům sahajícím hrudníkem, rovným pevným hřbetem, krátkými bedry a vtaženým břichem. Končetiny rovné, silné, dobře osvalené. Ocas dosahuje k hleznům, bohatě osrstěný, při vzrušení se zvedá nad úroveň hřbetu. Srst dlouhá s výjimkou obličejové partie, hran ušních boltců a předních stran končetin. Zbarvení: černo-tříslové (black and tan).

Charakteristika: Temperamentní, aktivní, ne však zbrklý. Snadno cvičitelný a dobře ovladatelný pes. Vyniká otužilostí a nenáročností.

Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku. Potřebuje vhodné zaměstnání.

Užití: Pracovní pes, schopný služebního výcviku. Velmi dobrý hlídač. Může pracovat jako pes ovčácký, lavinový, záchranný. Vhodný i pro začátečníky.

Výskyt: V České republice je pravidelně odchováván a zvolna se šíří.

Možná záměna: S německým ovčákem, má však delší srst (i na uších), rovný hřbet, charakteristické černotříslové zbarvení a je menší.

Zdroj:http://www.rozhlas.cz/psi

Briard

13.1.2007 11:57 | Sisi | Rasy psů
Briard - Autor:Martin Smrček

Popis: Velký, mohutný a silný pes obdélníkového formátu. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně obličejové partie. Uši se už dnes nekupírují, jsou tedy zavěšené, spíše kratší, rovněž pokryté dlouhou srstí. Ocas dlouhý, nesený zavěšený dolů, na konci tvoří háček. Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.

Charakteristika: Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny však láskyplný a něžný i k dětem.

Užití: Původně ovčácký, dnes univerzální pracovní pes. Velmi vhodný pro služební kynologii, díky své síle a razanci ideální pro strážní službu. Je i dobrým společníkem, ale musí mu být poskytnuto odpovídající zaměstnání.

Zvláštní nároky: Vzhledem k tělesným rozměrům a síle se briard hodí pro fyzicky zdatného, pokud možno zkušeného kynologa. Patří k plemenům poměrně náročným na držení, neboť vyžaduje nejen hodně pozornosti, pohybu a potravy, ale také pravidelnou péči o srst.

Výskyt: V zemi svého původu z ovčáků nejrozšířenější. Běžný i u nás.

Možná záměna: Nepravděpodobná. Podobní jsou někteří vzácní evropští ovčáci (katalánský, cao de serra de Aires, pyrenejský ovčák), kteří však jsou podstatně menší a méně mohutní.

Český teriér

13.1.2007 11:55 | Sisi | Rasy psů

Český teriér

Český teriér - Autor:Martin Smrček


Popis:
Malý nízkonohý teriér úpravného zevnějšku. Hlava delší, s výrazným vousem a obočím a vysoko nasazenýma, klopenýma ušima trojúhelníkového tvaru. Krk středně dlouhý, poměrně silný, s volnější kůží, ale bez laloku. Končetiny kratší, rovné a svalnaté, se silnými kostmi. Hřbet rovný, v bederní partii mírně vyklenutý. Ocas dlouhý 18 - 20 cm, ne příliš vysoko nasazený, v klidu nesený dolů, v afektu i nad úrovní hřbetu. Srst hustá, s hedvábným leskem. Zbarvení: šedomodré nebo kávově hnědé, připouští se šedé, žluté a bílé znaky, přičemž základní barva musí vždy převládat.

Charakteristika: Sice aktivní, ale oproti většině ostatních teriérů lépe ovladatelný a klidnější. Navzdory zkráceným končetinám podivuhodně pohyblivý, vytrvalý a odolný. Stále má vynikající lovecké vlastnosti, je přiměřeně ostrý a silný.

Zvláštní nároky: Nenáročné plemeno, kterému však je nutno několikrát do roka upravit srst stříháním.

Užití: Lovecký pes, norník i slídič. Oblíbený společník, vhodný i do města.

Výskyt: Chovaný nejen u nás, ale i v mnoha evropských zemích, zvláště v Holandsku a ve Skandinávii. Samostatný klub už má i v USA.

Možná záměna: S výchozími plemeny, od nichž se nápadně liší pastelovým zbarvením a leskem i strukturou srsti.

Psí web

10.12.2006 14:51 | Sisi | Rasy psů

Všechny ty rasy psů které mám na svém blogu jsou z www.rozhlas.cz/psi/portal/
Nechci abyste si mysleli že to všechno kopíruju. Já to prostě zpřístupňuji na svých stránkách, protože asi by vás asi nebavilo pořád hledat na internetu něco o např. Hovawardovi, když to můžete najít na mém blogu, a když se vám můj blog líbí a chodíte na něj a rovna hledáte něco o Hovawardovi a kouknete se o mé rubriky Rasy psů tak to tam najdete.

Díky za pochpení.

Kavalír King Charles španěl

10.12.2006 14:45 | Sisi | Rasy psů

Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl - Autor:Martin Smrček

Kavalír King Charles španěl

Popis: Menší, harmonicky stavěný pes s delší srstí. Hlava mezi ušima téměř plochá, s mělkým stopem a čenichem dlouhým asi 3,8 cm. Oči velké, tmavé, kulaté, nevystupující. Uši dlouhé, vysoko nasazené, pokryté dlouhou srstí. Krk středně dlouhý, lehce klenutý. Tělo krátce vázané, s rovným hřbetem a středně hlubokým, prostorným hrudníkem. Končetiny rovné, pevné, se středně silnými kostmi, zezadu bohatě osrstěné. Ocas dobře nasazený, délkou odpovídající délce těla, vesele nesený, nikdy přetočený přes záď. Srst dlouhá, hedvábná, nezkadeřená, nejvýše jemně zvlněná. Zbarvení: černo-tříslové (black and tan), červené (ruby), bílo-kaštanové (blenheim) a trojbarevné (trikolor).

Charakteristika: Aktivní sportovní pejsek, přiměřeně temperamentní. Naprosto nekonfliktní, přátelský a snášenlivý, neboť byl v minulosti většinou držen ve smečkách. Přizpůsobí se každému prostředí a každé situaci. Má poddajnou povahu a snadno se vychovává a cvičí.

Zvláštní nároky: Těmto nenáročným psům postačí občasné pročesání srsti a denně alespoň hodinová procházka.

Užití: Kdysi lovecký, dnes sportovně - společenský pes prakticky pro každého.

Výskyt: Patří k oblíbeným a hojně chovaným společenským plemenům.

Hovawart

10.12.2006 14:43 | Sisi | Rasy psů

HovawartHovawart - Autor:Martin Smrček

Hovawart

Popis: Středně velký, silný a zároveň elegantní dlouhosrstý pracovní pes. Hlava úměrná k tělu, nosní hřbet a mozkovna stejně dlouhé. Trojúhelníkové uši daleko od sebe, dosahují ke spodní čelisti. Obdélníkové tělo s rovným a pevným hřbetem a mírně spáditou zádí, hlubokým a silným hrudníkem. Ocas bohatě osrstěný, nesený podle nálady nad hřbetem nebo svěšený. Srst nápadně krásná a dlouhá, mírně zvlněná, v barvě zlaté, černé s pálením nebo (vzácně) celočerné.

Charakteristika: Vyrovnaný, spíše klidnější, přitom však velmi pohyblivý, vytrvalý a bystrý pes. Spolehlivý uvnitř rodiny, nedůvěřivý vůči cizím. Výborný obranář i stopař.

Užití: Všestranné pracovní plemeno, schopné skládat běžné zkoušky z výkonu. Rozený hlídač, spolehlivý ochránce, dobrý pes rodinný.

Zvláštní nároky: Hovawart bezpodmínečně vyžaduje dobrou výchovu a výcvik, hodně pohybu a odpovídající zaměstnání. Hodí se k trvalému pobytu venku. Srst potřebuje pravidelnou, i když ne příliš časově náročnou péči.

Výskyt: Nejběžnější v Německu, i u nás však už bylo odchováno několik set jedinců.

Zlatý retrívr

23.10.2006 19:39 | Sisi | Rasy psů


Zlatý retrívrZlatý retrívr - Autor:Martin Smrček

Zlatý retrívr

Popis: Středně velký, statný, harmonicky stavěný pes. Hlava vyvážená, dobře modelovaná bez hrubých rysů, se širokou lebkou a stejně dlouhým, silným, širokým a hlubokým čenichem. Výrazný stop. Oči tmavě hnědé. Uši středně velké, zavěšené ve výšce očí. Krk dostatečně dlouhý, svalnatý a suchý. Končetiny rovné, silné a svalnaté. Tělo s prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry a krátkou bederní partií. Ocas v linii hřbetu, dosahuje k hleznům, s "vlajkou". Srst delší hladká nebo zvlněná, hustá a odpuzující vodu. Zbarvení: zlaté až krémové.

Charakteristika: Mimořádně přátelský, milý a důvěřivý pes beze stopy agresivity, považovaný za jedno z nejlepších plemen "k dětem". Přiměřeně temperamentní, inteligentní a snadno ovladatelný.

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a pravidelnou péči o srst.

Užití: Lovecký pes, mnohem častěji však chovaný jen jako pes rodinný.

Výskyt: Dnes patří k celosvětově módním plemenům. Déle oblíbenější je i u nás.

Sibiřský hasky

23.10.2006 19:37 | Sisi | Rasy psů

Sibiřský hasky
Sibiřský hasky - Autor:Martin Smrček

Sibiřský hasky


Popis:
Středně velký, silný, ale půvabný pes. Hlava středně velká, odpovídá velikosti těla. Oči mandlového tvaru, uši vztyčené, středně velké, trojúhelníkové. Tělo obdélníkového formátu, s ne příliš hlubokým hrudníkem. Končetiny rovné, rovnoběžné, dobře osvalené. Ocas vysoko nasazený, bohatě osrstěný a nad hřbetem lehce zatočený. Srst středně dlouhá, s bohatou podsadou. Zbarvení: povoleny jsou všechny barvy.

Charakteristika: Temperamentní a přátelský pes s dobrým vztahem k lidem i k dětem, zároveň však velmi svobodymilovný a nezávislý. Pro jeho povahu je typická určitá tvrdohlavost, dobře ho vychovat proto není snadné.

Užití: Dříve saňový pes, hlídač i lovec. Dnes díky své rychlosti nejčastěji používaný čistokrevný saňový pes. Kromě toho je na celém světě chován jako pes společenský, což však nelze příliš doporučit.

Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu v terénu. Vyhovuje mu celoroční umístění venku.

Výskyt: U nás i ve světě běžně chovaný pes, zřejmě nejpopulárnější ze všech tzv. severských plemen.

Rhodéský ridgeback

23.10.2006 19:36 | Sisi | Rasy psů

Rhodéský ridgeback


Rhodéský ridgeback - Autor:Martin Smrček

Rhodéský ridgeback

Popis: Větší silný a svalnatý pes s pruhem obrácené srsti na hřbetě. Hlava dlouhá, mezi ušima široká, s plochou lebkou, výrazným stopem a suchými pysky. Oči dále od sebe, kulaté. Uši vysoko nasazené, středně velké, u nasazení široké a pozvolna se zužující, přiléhající k hlavě. Krk delší, silný, bez laloku. Tělo s hlubokým a prostorným, ale ne příliš širokým hrudníkem, pevným hřbetem a dobře osvalenými žebry. Končetiny rovné, silné, osvalené, suché. Ocas u kořene silný, postupně se zužující, nesený v mírném zatočení vzhůru. Srst krátká, hustá, hladká a lesklá, s charakteristickým "ridgem", tedy pruhem obrácené srsti na hřbetě, jenž je typickým znakem plemene. Zbarvení: světle až červeně pšeničné.

Charakteristika: Živý, pohyblivý a vytrvalý pes, aktivní i při vysokých teplotách. Vůči cizím si uchovává odstup, vůči své rodině je oddaný a ve vztahu k dětem spolehlivý.

Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu v přírodě a důsledné vedení bez přílišné tvrdosti. K jeho zvládnutí je zapotřebí i fyzická síla. Hodí se spíše do domu se zahradou než do městského bytu.

Užití: Původně lovecký pes, užívaný dokonce i k lovu lvů, ale také ke střežení stád dobytka před nebezpečnými šelmami. Dnes převážně společenský pes sportovního typu, dobrý hlídač.

Výskyt: Ještě nedávno velmi vzácný, dnes je na postupu. Stále populárnější i u nás.

Pudl střední

23.10.2006 19:34 | Sisi | Rasy psů

Pudl středníPudl střední - Autor:Martin Smrček

Pudl střední

Popis: Velmi elegantní, harmonicky stavěný pes s kadeřavou (vzácně též šňůrovitou) srstí. Hlava ušlechtilá, rovných linií, s výrazným rovným čenichem, dlouhým přibližně stejně jako mozkovna, málo zřetelným stopem a mírně klenutou mozkovnou. Oči mandlového tvaru, lehce zešikmené, ohnivé. Uši zavěšené, dlouhé, přiléhající k lícím, porostlé dlouhou zvlněnou srstí. Krk středně dlouhý, mírně klenutý, bez laloku. Tělo dokonale vyvážené, s hrudníkem dosahujícím k loktům, krátkým rovným hřbetem, vtaženým břichem a zaoblenou zádí. Končetiny rovné, rovnoběžné, dobře osvalené. Ocas vysoko nasazený, kupíruje se na třetinu až polovinu délky. Srst kadeřavá (řidčeji šňůrovitá), bohatá, jemná a hustá, upravuje se střihem. Zbarvení: černé, bílé, hnědé, stříbrné, apricot ( meruňkové), nově též černo-bílé (harlekýn), černohnědé (black and tan).

Charakteristika: Čilý, přiměřeně temperamentní, rychlý, obratný a mrštný pes, pohybující se s mimořádnou elegancí. Vyniká inteligencí a příslovečnou učenlivostí, jeho výchova je snadná a výcvik postupuje rychle kupředu.

Zvláštní nároky: Srst, zvláště u výstavních jedinců, vyžaduje značnou péči. Stříhá se do mnoha obměn základních střihů, jimiž jsou střih klasický (lví), moderní a anglický. Je nutno ji pravidelně pročesávat a po každé vycházce do přírody zbavovat nečistot.

Užití: Univerzální společenský pes pro všechny věkové kategorie. Vyniká ve "psích" sportech.

Výskyt: Celosvětově trvale patří k nejoblíbenějším plemenům. Jen velký pudl je držen velmi zřídka.

Pinč

23.10.2006 19:32 | Sisi | Rasy psů

PinčPinč - Autor:Martin Smrček

Pinč

Popis: Středně velký hladkosrstý pes kvadratické tělesné stavby, působící elegantním dojmem. Hlava dlouhá, s vysoko nasazenýma překlopenýma ušima ve tvaru písmene V. Hřbet krátký, jeho délka odpovídá kohoutkové výšce. Ocas vysoko nasazený, zkracuje se asi na tři články. Srst krátká, přiléhavá, hustá a lesklá. Zbarvení: jednobarevné hnědočervené v různých odstínech nebo černé s pálením.

Charakteristika: Temperamentní, pozorný a pohyblivý pes. Po svých vesnických předcích zdědil přirozenou ostrost a schopnost poradit si v každé situaci. Je velmi učenlivý a inteligentní, dobře hlídá.

Zvláštní nároky: I když je německý pinč na potravu, péči o srst i na prostor nenáročný, lze ho doporučit jen zkušenějším kynologům. Při nesprávné či nedostatečně důsledné výchově z něj totiž snadno může vyrůst těžko zvladatelný paličák či rváč, nebo naopak útočný bázlivec.

Užití: Dříve univerzální selský pes, dnes společník a hlídač.

Výskyt: Mnohem vzácnější než jeho nejbližší příbuzní, dobrmani a malí hladkosrstí pinčové. Přesto je nejen v Německu, ale i u nás slušná chovná základna.

Novofundlandský pes

23.10.2006 19:31 | Sisi | Rasy psů

Novofundlandský pes

Novofundlandský pes - Autor:Martin Smrček

Novofundlandský pes

Popis: Velký a mohutný pes obdélníkového formátu. Masivní široká hlava s kratší hranatou čenichovou partií. Malé oči uložené daleko od sebe. Uši malé, přiléhající k hlavě. Trup s velmi hlubokým hrudníkem, širokým a rovným hřbetem. Končetiny rovné, dobře osvalené. Ocas dosahuje k hleznům, na konci mírně zatočený, při pozornosti se zvedá. Srst dlouhá, s hustou podsadou, velmi odolná vůči nepřízni počasí. V obličejové partii a na předních stranách končetin kratší. Barva černá nebo hnědá.

Charakteristika: Klidný a mírný pes, vyhlášený svou přátelskou povahou a láskou k lidem, zvláště k dětem. Bezproblémový ve vztahu ke zvířatům. V případě ohrožení se však i on dovede důrazně bránit.

Zvláštní nároky: Miluje vodu, rád plave. Vyžaduje pravidelné kartáčování, jinak srst plstnatí. Hodí se k celoročnímu držení venku.

Užití: Původně rybářský pes. Dnes užívaný coby záchranář, schopný i běžného služebního výcviku. Dobrý rodinný pes, hlídač, společník.

Výskyt: Stabilně oblíbené plemeno.

Německá doga

23.10.2006 19:28 | Sisi | Rasy psů

Německá dogaNěmecká doga - Autor:Martin Smrček

Německá doga

Popis: Nápadně velký, přitom elegantní a ušlechtilý pes. Hlava protáhlá a úzká, jemně modelovaná, tzv. "cihlového" tvaru. Dnes již pouze nekupírované uši vysoko nasazené, přiléhající k lícím. Hřbet krátký a silný, hrudník klenutý až k loktům. Srst krátká, přiléhající a hustá. Barva žlutá, žíhaná, skvrnitá, černá, modrá.

Charakteristika: Ušlechtilý pes klidného a hrdého chování. Dogy bývají přátelské k lidem i ke zvířatům, pověstný je jejich výborný vztah k dětem. Ztělesňují v sobě ideální psí vlastnosti: fyzickou krásu s inteligencí, věrností i odvahou.

Zvláštní nároky: Vzhledem k tělesným rozměrům je doga mimořádně náročná na množství, ale především, zvláště v době vývoje, kvalitu potravy. Držení tak velkého psa předpokládá i dostatečné prostorové možnosti a fyzický fond majitele. Poměrně pozdě dospívá a dožívá se v průměru jen 8 - 10 let věku.

Užití: Dnes reprezentativní společenský pes, dobrý hlídač a vynikající společník.

Výskyt: Snad od dob svého vzniku si trvale udržuje poměrně velký okruh příznivců.

Labradorský retrívr

23.10.2006 19:26 | Sisi | Rasy psů

Labradorský retrívrLabradorský retrívr - Autor:Martin Smrček

Labradorský retrívr

Popis: Středně velký, ale masivní a silný hladkosrstý pes. Hlava se širokou lebkou, výrazným stopem, dobře modelovaná, se středně dlouhým, nikdy špičatým čenichem. Oči hnědé, s inteligentním a dobráckým pohledem. Uši středně velké, nasazené vzadu a zeširoka. Krk silný a suchý. Končetiny silnější, rovné, dobře osvalené. Tělo s rovným hřbetem, širokým a hlubokým hrudníkem, silnou a krátkou zádí. Ocas silný, kulatý, tzv. vydří. Srst krátká, hustá, odolná vůči nepřízni počasí i vodě. Zbarvení: černé, žluté nebo játrově hnědé.

Charakteristika: Mimořádně přizpůsobivý, vyrovnaný a inteligentní pes, který se za všech okolností snaží zavděčit pánovi. Přiměřeně temperamentní, ale ne bezhlavě živý. Má rád lidi, je důvěřivý a neagresivní.

Zvláštní nároky: Miluje vodu a koupání. Není dobrým hlídačem. Pokud nemá dost pohybu, inklinuje k obezitě.

Užití: Vyšlechtěn jako specialista - aportér, dnes myslivecky všestranně upotřebitelný, ovšem ne tam, kde se vyžaduje ostrost. Vodící pes pro nevidomé, záchranář, vyhledávač drog. Stále oblíbenější pes rodinný.

Jorkšírský terier


Jorkšírský teriér - Autor:Martin Smrček

Jorkšírský teriér

Popis: Velmi malý pes s dlouhou jemnou srstí. Hlava spíše malá a plochá. Oči středně velké, tmavé, nevypoulené, dívají se přímo vpřed. Uši malé, vztyčené, ve tvaru písmene V, porostlé krátkou tmavou srstí. Končetiny rovné, porostlé zlatou srstí. Tělo kompaktní, s přiměřeně klenutými žebry a rovným hřbetem. Pohyb volný, vydatný. Srst přiměřeně dlouhá, zcela rovná, jemná, lesklá. Zbarvení: od vrcholu hlavy až ke kořeni ocasu tmavě ocelově modrá. Hlava, hruď a končetiny tříslové barvy.

Charakteristika: Mrštný a rychlý psík, navzdory malé velikosti pravý teriér: temperamentní, odvážný a ostrý. Od nikoho si nenechá nic líbit, k cizím je velmi nedůvěřivý. Rád štěká.

Zvláštní nároky: Srst vyžaduje mimořádnou každodenní péči, česání, rozplétání zacuchaných partií, u výstavních jedinců dokonce natáčení na natáčky. V městských bytech je třeba usměrňovat jeho hlasitost.

Užití: Kdysi lovec krys, dnes výhradně společenský pes, který štěkotem spolehlivě upozorní na cokoli podezřelého.

Výskyt: Na celém světě patří k nejoblíbenějším luxusním společenským psům, masové obliby se dočkal i u nás.

Dalmatin

23.10.2006 19:22 | Sisi | Rasy psů

DalmatinDalmatin - Autor:Martin Smrček

Dalmatin

Popis: Středně velký silný pes elegantní a harmonické tělesné stavby. Hlava přiměřené velikosti, s dlouhým, silným, ne však špičatým čenichem. Oči středně velké, kulaté, jasné, u černě tečkovaných tmavé, u hnědě tečkovaných hnědé až jantarové. Uši vysoko a široko nasazené, středně velké, přiléhající k hlavě, zaoblené. Krk delší, klenutý, bez laloku. Tělo obdélníkového formátu, s hlubokým prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry, rovným hřbetem a výrazně osvalenou bederní partií. Končetiny rovné, se silnými kostmi, suše osvalené. Ocas silný a postupně se zužující, dosahující až k hleznům, níže nasazený. Srst krátká, tvrdá, hustá, hladká a lesklá. Zbarvení: bílé s černými nebo hnědými tečkami.

Charakteristika: Nápadný, silný a ladný pes přiměřeně živého temperamentu. Přátelský k lidem, snášenlivý vůči domácím zvířatům. Chápavý, inteligentní a učenlivý.

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu. Má rád teplo, neměl by být celoročně umístěn mimo dům. Poměrně často se vyskytuje hluchota, která se geneticky pojí s bílou barvou.

Užití: Dříve lovecký, později doprovodný kočárový pes. Dnes pouze sportovní společník.

Výskyt: Populární na celém světě, patří k nejčastěji chovaným plemenům.

Briard

23.10.2006 19:19 | Sisi | Rasy psů

BriardBriard - Autor:Martin Smrček

Briard

Popis: Velký, mohutný a silný pes obdélníkového formátu. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně obličejové partie. Uši se už dnes nekupírují, jsou tedy zavěšené, spíše kratší, rovněž pokryté dlouhou srstí. Ocas dlouhý, nesený zavěšený dolů, na konci tvoří háček. Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.

Charakteristika: Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny však láskyplný a něžný i k dětem.

Užití: Původně ovčácký, dnes univerzální pracovní pes. Velmi vhodný pro služební kynologii, díky své síle a razanci ideální pro strážní službu. Je i dobrým společníkem, ale musí mu být poskytnuto odpovídající zaměstnání.

Zvláštní nároky: Vzhledem k tělesným rozměrům a síle se briard hodí pro fyzicky zdatného, pokud možno zkušeného kynologa. Patří k plemenům poměrně náročným na držení, neboť vyžaduje nejen hodně pozornosti, pohybu a potravy, ale také pravidelnou péči o srst.

Výskyt: V zemi svého původu z ovčáků nejrozšířenější. Běžný i u nás.

Bernský salašnický pes

23.10.2006 19:18 | Sisi | Rasy psů

Bernský salašnický pes


Bernský salašnický pes - Autor:Martin Smrček

Bernský salašnický pes

Popis: Vyšší střední pes mohutné stavby těla, obdélníkového formátu. Hlava se silnou lebkou, středně dlouhým čenichem. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Pevný rovný hřbet, hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Srst dlouhá, může být mírně zvlněná. Zbarvení trikolorní(převaha černé, s hnědočervenými a bílými znaky v obličeji, na hrudi a končetinách).

Charakteristika: Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.

Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku, potřebuje dost prostoru. Jeho výchova není náročná. Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.

Užití: Dnes výborný společenský a rodinný pes, který dokáže i hlídat. Schopný výcviku, bývá využíván především jako záchranář.

Výskyt: Celosvětově oblíbený, i u nás běžně chovaný pes.

Border kolie

23.10.2006 19:16 | Sisi | Rasy psů

Border kolie


Border kolie - Autor:Martin Smrček

Border kolie

Popis: Středně velký pes s polodlouhou (řidčeji též krátkou) srstí, obdélníkového formátu. Harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, čenich se směrem ke špičce zužuje. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené, pohyblivé. Oválné oči daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Zbarvení: různé, nejčastěji černobílé.

Charakteristika: Živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý a obratný pes. Mírný a přátelský k lidem i ke zvířatům, svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý.

Zvláštní nároky: Border kolie naléhavě vyžaduje činnost a zaměstnání, bez nich se stává nezvladatelnou a nepříjemnou. Je třeba se jí intenzivně věnovat, učit ji stále novým cvikům a kouskům, zúčastňovat se nejrůznějších psích sportů: agility, fresbee, flyballu atd.

Užití: Považována za nejlepšího ovčáckého psa na světě. Bezkonkurenční při agility i dalších psích sportech. Pes univerzálních schopností s výjimkou oblastí, které vyžadují ostrost či agresivitu.

Výskyt: Ve Velké Británii velmi oblíbená, šíří se v Evropě i u nás.

Kolie

23.10.2006 19:07 | Sisi | Rasy psů

Přidat komentář

Stejně dlouhé, jako se na britských ostrovech chovají ovce, chovají se zde i ovčáčtí psi. První kočovní pastevci se na britských ostrovech vylodili už před šesti tisíci lety. Tím sice není řečeno, že všichni ovčáci z ostrovů jsou takhle staří - to platí zřejmě jen o BOBTAILOVI a BEARDED KOLII - rozhodně však jde o plemena mimořádně stará. Chovu ovcí se dařilo mimořádně ve Skotsku, a proto právě odsud pocházejí dvě ostrovní formy původních evropských ovčáckých plemen, vyznačujících se na rozdíl od ovčáků asijské vývojové větve hladkým osrstěním obličejové partie, klínovitým tvarem hlavy a zpravidla vzpřímenýma ušima, a t BORDER KOLIE, a dva rázy, dnes samostatná plemena kolie, zvané též skotský ovčák.

Své jméno získala kolie podle zvláštního druhu tmavě zbarvených ovcí - colleys. Toto jméno je zase odvozeno a anglosaského výrazu col, značícího černou barvu.

Svět, a zřejmě ani Anglie, však o kolii příliš mnoho nevěděl do roku 1860, kdy královna Viktorie navštívila skotský Balmoral, spatřila několik kolií a okamžitě se do nich zamilovala. Zakoupila několik jedinců a nechala je umístit do svého psince - Royal Kennels ve Windsoru. Způsobila tak doslovnou koliománii. Kolii chtěl od té chvíle každý, do něco znamenal. Nabídka brzy nepostačovala zájmu a ceny vylétly do závratné výše: kolie byla prvním plemenem, za jehož štěně se platilo přes tisíc liber! Popularita brzy přeskočila Kanál a zachvátila Evropu. Kromě impozantního a elegantního zjevu byla ceněna i její inteligence. Tím ovšem ve větším měřítku skončila její éra pracovního psa, pastviny nahradily salony a apartmá.

Tato situace znamenala bezmála konec krátkosrsté, méně atraktivní variety bez typické hřívy. Kolie dlouhosrstá se používala převážně na svazích u stád, kde ji kvalitní a odolná srst chránila v nevlídném klimatu, kolie krátkosrstá se uplatňovala spíše při převádění stád ovcí na trhy apod. Zajímavé je, že ačkoli srst dlouhosrsté kolie působí na pohled jemně a hebce, standard vyžaduje srst na omak drsnou. Tento požadavek se obráží i v anglickém označení pro dlouhosrstou kolii - rouhg, přesněji tedy vlastně drsnosrstá.

První klub chovatelů kolií byl v zemi původu založen v roce 1885. Do roku 1870 byly oba rázy předváděny na výstavách společně.

Kolie je hrdá, inteligentní, věrná a oddaná svými lidem, k nimž se chová mile a láskyplně, k cizím je rezervovaná a zdrženlivá.

Dobrman

23.10.2006 19:06 | Sisi | Rasy psů

Dobrman


Dobrman - Autor:Martin Smrček

Dobrman

Popis: Vyšší střední, mimořádně elegantní pes hrdého držení těla, silný a svalnatý. Úzká hlava klínovitého tvaru, s vysoko nasazenýma zavěšenýma ušima, přiléhajícíma k lícím. Krk dlouhý, líbivě klenutý, hřbet krátký a pevný. Ocas vysoko nasazený a nakrátko kupírovaný. Srst krátká, hustá a hladká. Zbarvení: černé, vzácněji tmavě hnědé, či dokonce modré s pálením.

Charakteristika: Velmi energický, živý a pozorný pes, reagující na sebemenší podnět. Správně vychovaný dobrman je sice temperamentní, ale zároveň dobře ovladatelný, poslušný a neagresivní. Svěřené úkoly vykonává s velkou chutí.

Zvláštní nároky: Dobrman potřebuje hodně volného pohybu. Ten mu však lze v našich podmínkách hustého osídlení a zazvěření poskytnout jen v případě, že bude dokonale poslušný, čehož docílí jen zkušený kynolog.

Užití: Služební a pracovní pes s všestrannou možností uplatnění, výborný průvodce, ochránce i hlídač. Dokáže být i dobrým společníkem a psem rodinným, pokud majitel zvládne jeho mimořádný temperament.

Výskyt: Na celém světě i u nás běžně chovaný a velmi populární.

Jezevčík dlouhosrstý

23.10.2006 18:50 | Sisi | Rasy psů

Jezevčík dlouhosrstý

Jezevčík dlouhosrstý - Autor:Martin Smrček

Jezevčík dlouhosrstý


Popis: Menší nízkonohý pes s dlouhým hřbetem. Hlava protáhlá, bez stopu se zužující směrem k nosu. Čenich dlouhý a úzký. Oči středně velké, oválné, uložené po stranách hlavy. Uši vysoko, ale ne příliš vepředu nasazené, přiměřeně velké, předním okrajem přiléhající k lícím. Končetiny krátké, svalnaté a silné, hrudní mírně vbočené, pánevní rovné. Tělo s dlouhým rovným hřbetem, výrazným kohoutkem, oválným hrudníkem a mírně vtaženým břichem. Ocas poměrně silný, 18 - 20 cm dlouhý, nesený na úrovni hřbetu, mírně zakřivený.

Zbarvení: rozlišujeme tři typy zbarvení:
jednobarevné - nejlépe červené, též červenožluté, žluté
dvoubarevné : černé, vzácněji i hnědé, šedé nebo bílé s pálením
skvrnité: tygrovité, žíhané, tj. světlá, nahnědlá, šedá až bílá základní barva s nepravidelnými tmavými skvrnami

Srst: rozlišujeme tři typy osrstění:
dlouhosrsté : dlouhá, měkká, hladká, lesklá srst
krátkosrsté : krátká, hustá, lesklá, hladce přiléhající srst
drsnosrsté : hustá, drsná srst

Charakteristika: Příslovečně svéhlavý, přitom však velmi bystrý, inteligentní a chápavý pes. Je velmi samostatný, nerad se podřizuje. Překvapivě pohyblivý, rychlý a vytrvalý.

Zvláštní nároky: Vyžaduje velmi důsledné vedení a dostatek pohybu, protože má sklon k přibírání na váze. Poměrně časté problémy s páteří.

Užití: Dodnes oblíbený lovecký pes, vynikající norník, který dobře obstojí i při práci na povrchu. Ještě častěji chován jako originální společník.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zlaty retryvr

(vgdbhx, 13. 7. 2009 11:05)

nevite někdo kolik stojí zlaty retryvr

Re: Zlaty retryvr

(Andrea, 11. 7. 2011 12:54)

Ahoj přesně kolik zlatý retrívr stojí nevim ale bez PP od 4000 až do i 7000 Kč a s PP od 8000 až do i 12000 Kč !!!Já mam dva zlatý retrívry! Jeden zlatý retrívr (kluk) už dospělej 3 roky a půl stál bez PP 5000 Kč a druhý zlatý retrívr taky kluk s PP je mu 1 rok půl a stál 9000 Kč !!

rhodéský ridgeback

(andula, 10. 9. 2009 17:21)

Ahoj líbí se mi tvůj blog máš tu moc hezké články o všech rasách psů od malička mám zájem o psa ale rodiče jsou proti .Fandim rase rhodéský ridgeback a taky tosa inu ale to tu bohužel nemáš ,to nevadí máš to tu hezký sem ráda že sem zase dozvěděla pár věcí o R.R.

miláček

(Žaneta, 13. 7. 2009 11:01)

Mam ráda všechny psi který semi hodně líbí je Zlatý Retrývr Labrador Německý ovčák a Bernský salašnický mám ziatého retrývra jménem lusy.

fakt..muže.Bigl.tloustnout

(Keti...milovnice.pejsku!!!, 24. 5. 2009 13:10)

vim.že.se.to.muže.stat.ale.vječina.Biglu.nejsou...tlusti....spíš.Baset...je.tlusty

chybí...

(Linda, 10. 5. 2009 15:13)

jack russel teriér , trpasličí pinč , lajka , německý ohař , atd.

chybí tam pes

(petra, 21. 4. 2009 18:10)

chybí vám tam pudlpointr

Prodám štěnátka zl. retrívra bez pp

(majtelka zlatého retrívra, 23. 11. 2008 18:10)

Ahoj lidi kdo chce zlatáka za 4000-pejska a za 4500- fenku tak napiště protože chcu nechat připustit mojí fenečku zl. retrívra Lussynku a tak si můžete zamluvit štěnátko dopředu.nelcanik@seznam.cz

lejdynečka krásná

(lejdynka, 26. 10. 2008 21:23)

je ho dná a má rada děti a je zabavná.

Border kolie

(petr, 13. 7. 2008 17:59)

border kolie:to je boma pes mocinky moc se mi libi

vírobce-e-stranek

(vírobce e-stránek, 25. 2. 2008 18:51)

bohužel nevím kolik kolie stojí ale a si kolem 2000-6000 bez papíru

k yorkshirskemu teriérovi no nemam stím skušenosti a možna by to šlo ja mam do ma zlatého retrivra jmenuje se Enny

co te to zajima

(tynula, 20. 2. 2008 14:28)

je to tu na picu boxera sem nedate co ste p........

kizgfžwsátrgzd

(jhgruývhzfuáijl, 15. 2. 2008 13:45)

kolik stojí kolie??

pomoc

(skritek, 15. 2. 2008 13:42)

Ahoj moc bych si přála velkého psa ale mám yorkshirskýho teriéra jmenuje se snupy a je rotomilej myslíš že by to byl problém? bydlim na venkove a mame velikou zahradu tam by mohl mit boudu tak co myslis?

rasy psů

(dave, 1. 2. 2008 7:11)

jo jsou heský a jaký sevá líbí

Zlatý retrivr stojí

(vírobce e-stránek, 27. 1. 2008 10:43)

Zlatý retrivr stojí 3000-4000-BEZ PAPÍRŮ
S Papírama 10 000-20 000

4111114545

(dfffdfddf, 20. 1. 2008 18:32)

ko li muže stát Zlatý retrívr

muj pejsek

(andrea skudrzykova, 11. 1. 2008 19:58)

muj pejsek se jmenuje Betynka je to joksirzky terierje to fakt rostomily pejsek ale bojovny ma 1 a 4 mesice tak papapapapapqa

hmmm

(monkey_girl, 3. 1. 2008 11:59)

Je to tady taové nedodělané asi čtvrtka ras na to ze se to jmenuje všechny rasy psů

psici

(varush and berush, 3. 1. 2008 11:58)

je to tady moc hnusny chtelo by to tady trochu vylepsit ale spis trochu vic